Mersin Psikolog – Art Psikoloji

Çevrimiçi Terapi Nedir?

cevrimici terapi

Profesyonel ruh sağlığı hizmetinin internet üzerinden verilmesi çevrimiçi terapi olarak adlandırılır. Online olarak verilen terapi, yüz yüze terapiye erişilemeyen durumlarda tercih edilir. E-terapi ve E-danışmanlık şeklinde de isimlendirilen online terapi sürecinde ses kayıtları, video ve konferans görüşmeleri yapılarak seanslara devam edilir. Bu seanslarda da danışan ve psikolog arasında gizlilik esas alınmaktadır. Güvenli olduğu düşünülmeyen ortamlarda ise bireysel ve toplu psikoterapi uygulanmaz. Çift terapisi ya da online terapi şeklinde de bu işlerin yürütülmesi söz konusu olabilir. 

Sosyal bir varlık olan insanların iletişim ihtiyaçları önemlidir. Bu ihtiyaçların karşılanması için doğru desteğin bulunmadığı durumlarda kişi yalnızlık duygusu hissedebilir. Bu hissiyatın karşılanması gerektiğinde uzman desteği alınması oldukça önemlidir. Yüz yüze görüşmenin mümkün olmadığı durumlarda ise online olarak bu sürecin ilerlemesi mümkün oluyor. 

Çevrimiçi Terapinin Avantajları

Online terapinin birçok avantajı bulunuyor. Bu avantajlar elbette ki yüz yüze terapide olduğu  gibi değildir. Ancak çevrimiçi terapi de birçok yarara neden olmaktadır:

  • Ulaşım ve ikamet sorunları söz konusu değildir 
  • Dünyanın her yerinden terapiye katılım imkanı mümkün olmaktadır
  • Yüz yüze kendi ifade etmekte zorlanan bireyler için çevrimiçi terapi oldukça avantajlıdır
  • Mesai saatlerine bağlı kalma zorunluluğu yoktur
  • Fiziksel engeller söz konusu olduğunda da çevrimiçi iletişim kurularak seanslar devam ettirilebilir. 

Yani çevrimiçi terapi zaman ve mekan kısıtlamasının olmadığı bir terapi seansı olmaktadır. Bu yüzden ihtiyaç duyulan tedavi sürecinin fiziksel olarak sağlanamadığı durumlarda da terapin kesintisiz sürmesini sağlar. 

Aile Terapilerinde Çevrimiçi Terapi

Aile terapilerinde online terapi uygulanabilir. Bireylerin toplu olarak görüşmesi gereken durumlarda da, bireysel görüşmelerde de çevrimiçi terapi kullanılabilir. Online cinsel terapi konusunda da bilgi almak istediğiniz her durumda çevrimiçi terapiyi tercih edebilirsiniz. 

Cinsel terapi, aile terapisi, çocuk odaklı terapi ve benzer durumlarda online olarak terapi uygulanması mümkün olabilir. Terapilerin etkili olması için düzenli olarak sürdürülmesi gerekir. Bunu sağlamak istediğinizde cinsel sorunların altında yatan birçok problemin de ortaya çıkması mümkün olur. Fiziksel görüşmenin mümkün olmadığı durumlarda tercih edilen online terapide de bu sürecin devalılığının sağlanması amaçlanır. 

Vajinismus, kadınlarda uyarılma bozukluğu, kadın ve erkekte orgazm bozuklukları, sertleşme ve erken boşalma sorunları, ağrılı cinsel ilişki gibi durumlarda online olarak tedaviye devam edilebilir. 

Psikiyatrik Bozukluklarda Online Terapi

Psikiyatrik bozukluklarda online terapi her zaman tercih edilmez. Erişkinlerdeki Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu ve Obsesif Kompülsif Bozukluk online olarak tedavi edilebilir. Ancak diğer psikiyatrik bozukluklar online olarak sürdürülemeyebilir. 

Daha önce danıştığınız bir profesyonelle bazı durumlarda sürece internet üzerinden devam edebilirsiniz. Ancak ilk seansınız için ağır psikiyatrik sorunlarınız varsa bu tür bir tedaviyi tercih etmemenizi tavsiye ediyoruz. 

Yaşlı Hastalarda Online Terapi

Yaşlı ve evden çıkmayacak durumda olan hastalar için de online olarak terapi uygulaması gerçekleştirilmektedir. Bu durumda sürecin takip edilmesine yardımcı olacak birileri olmasa bile telefon yardımıyla hastanın tedavisi sürdürülebilir. Görüntülü görüşme, telefon ya da mesaj uygulamalarıyla her yaştan danışan için fiziksel iletişimin gerçekleşmediği durumlarda tedavi yapılabilir. 

Başarılı sonuçların alınmasını sağlayacak birçok psikodinamik yaklaşım ve rehabilite sürecinde alanında uzman olan profesyonellerimiz yardımcı olacaktır. Teknolojinin getirdiği bu avantaj, ruhsal sağlığı etkileyen psikolojik süreçler ve travmaların daha kolay atlatılması için yardımcı olabilir. Detaylı bilgi almak ve randevu için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Whatsapp