Mersin Psikolog – Art Psikoloji

Cinsel Terapi

cinsel terapi

Cinsel terapi, kognitif davranış tedavisi uygulanarak birey ve çiftlerin cinsel sorunlarının tedavi edilmesine yardımcı olur. Cinsellik, bedensel, psikolojik ve sosyal problemlerden etkilenir. Toplumdaki kalıplaşmış düşünce ve inançlar cinselliğin doğal etkileşimini bozabilir. Bu durumda hem kişinin hem de partnerin cinsel psikoterapi desteği alarak, tedavi edilmesi tercih edilebilir. Tedavide etkili olacak ilaç ve psikoterapiler kişiye özel olarak belirlenerek süreç başlatılır. 

Cinsel Sorunlar Nasıl Tedavi Edilir?

Cinsel sorunlar, kişinin bedensel ve psikolojik problemleri nedeniyle artabilir. Kişinin yetiştiği toplumdaki yerleşmiş bazı yanlış inançlar, ikili ilişkilerde problemlere neden olabilir. Cinsel terapi bu durumda ilaç tedavisiyle birlikte kullanılarak çözüm sağlayabilir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları, Ürologlar ve Psikiyatrlarla birlikte psikoterapistler tedaviyi gerçekleştirirler. Fiziksel sorun yoksa psikoterapistler tarafından desteklenen cinsellik terapileri bireysel ya da çiftlerin her ikisi için de uygulanabilir. 

Cinsellik terapisi konusunda eğitim alan uzmanlar, bilimsel ve etik süreçlerin ele alındığı yaklaşımlarla tedavi uygulamaktadır. Bilimsel ilkelere uygun çalışalar yapılarak, her kişi için ayrı bir tedavi süreci ele alınır. 

Hangi Cinsel Sorunlar Tedavi Edilir?

Ülkemizde gelen olarak vajinismus, erken boşalma,  disparoni, cinsel isteksizlik, sertleşme ve uyarılma bozuklukları, orgazm bozukluklarında cinsel terapiden destek alınır. Ortalama 2-4 ay süren tedaviler kişiye göre değişen seans aralıklarıyla gerçekleşir. 

Kişinin mahremiyetine saygı gösteren ve güvenli bir terapi ortamı düzenlenerek tedaviye başlanır. Kişi önce kendi bedenini keşfeder ve ilişkisini de bu öz keşif sonrası yeniden öğrenmeye başlar. Terapist hastayı yargılamaz, etik ve esnek davranır. Bu da güvenilir bir ilişki kurulmasını sağlar. Tanı koyulmadan önce hastanın genel öyküsü ele alınır. Öykü ele alınmadan tanı koymak etik açıdan doğru değildir. 

Cinsel Terapide Neler Yapılır?

Psikoterapi oturumlarının yapılacağı muayenehanelerde cinsel terapiye başvuran kişi ve varsa eşi de başvurmalıdır. Tedavinin başarısını arttıran çift terapileri daha iyi sonuç vermektedir. Tanı koyulmasının ardından danışana tedavinin etkinliği hakkında bilgi verilir. Hasta öyküsünün ardından tedavi süreci hakkında bilgilendirme yapılır. Her iki partnerle ayrı ayrı görüşülerek cinsel öykü alınır. Hedefler çiftle birlikte saptanır. Cinsel bölgelerin işleyişi ve fizyolojisi hakkında bilgilendirilen danışanlar, yanlış bilgi ve inanışlar konusunda cinsel terapi ile tedavi edilir.

Uzmanlarımız Çiğdem Kavuş ve Ahmet Yaşar‘dan randevu almak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Whatsapp