Mersin Psikolog – Art Psikoloji

İlişki ve Aile Terapileri​

iliski aile terapileri

İlişki ve aile terapileri ailenin sürdürülebilirliğini sağlamak, gelişmesine destek olmak ve ebeveyn-çocuk ilişkisindeki problemleri ortadan kaldırmak için uygulanan grup terapilerinden biridir. Bireylerin diğer insanlarla kurdukları ilişkiler başta aile olmak üzere ruh sağlığının doyuma ulaşması açısından önemlidir. Temelde  yaşanan problemler ortadan kaldırıldıktan sonra aile içi iletişim de sorunsuz olarak ilerlemeye başlar. Evlilik ilişkileri, boşanmalar, aileye yeni bir bireyin katılması ve birçok etken ailede çatışmalar yaşanmasına neden olabilir. Bu durumda psikolojik destek alınması iyi bir karar olacaktır. 

İlişki ve Aile Terapileri​ Hangi Durumlarda Yapılır?

Eş, ebeveyn ve çocuklarla kurulan ilişkilerde belirgin bir hal alan çatışmalar ailenin sıkıntılı süreçler geçirmesine neden olabilir.  İlişki ve aile terapileri bu durumda yakın ilişkilerin ele alınmasını sağlar. Çiftler arasında yaşanan sorunların ele alınması ve çatışmaların çözülmesi için aile üyelerinin arasındaki iletişimin sağlıklı hale getirilmesi sağlanır. Son dönemde artan bir öneme sahip olan aile ve çift terapileri sıkıntılı ve zor hale gelen döngülerden kurtulmak için en iyi çözümlerden biridir. 

Aile ve ilişki terapilerinden yararlanan birçok kişi aile bireyleri arasında ve sosyal yaşamda yaşadığı sorunlardan büyük ölçüde kurtulur. Evlilik problemleri, boşanma, yeniden evlenme, çift ilişkileri, alkol ve madde bağımlılığı, yas, travma ve kayıplar, çocuk ve ergenlerdeki davranış bozuklukları, duygusal şiddet ve istismar, ebeveynlik becerleri, ekonomik ve işsel problemler, göç, evlat edinme gibi durumlarda aile terapilerinden yararlanmak oldukça önemlidir. 

İlişki ve Aile Terapileri Nasıl Yapılır?

Aile üyeleriyle bireysel ve grup halinde görüşülerek yapılan ilişki ve aile terapileri özellikle çocuk merkezli uygulamalarda sosyal hizmet uzmanlarının desteğini de gerektirebilir. Ortalama 50 dakika süren seanslar, ilgili duruma göre 2-6 ay arasında sürdürülmektedir. Her seansa aile üyelerinin tamamının katılması gerekmez. 

Tüm psikiyatrik sorunlarla birlikte kullanılabilen aile terapileri, aile içi iletişim ve uyumun huzur ve güven içinde sürdürülmesini hedefleyerek yapılmaktadır. Ailenin işlevini bozan birçok konunun ele alınarak problemin kaynağının belirlenmesinin ardından terapi sürecine başlanır. Aile içi şiddet, boşanmalar, aileye yeni bir üyenin katılması, bireylerin ruhsal travmaları ve benzer birçok sosyal etkenin değerlendirilerek tedavi edilmesi sağlanır. 

Whatsapp