Mersin Psikolog – Art Psikoloji

Mersin Aile Terapisti

İnsan sosyal bir varlıktır ve çevresindeki diğer insanlar ile devamlı iletişim, ilişki halindedir. Her insanın birbirinden farklı karakterlere ve özelliklere sahip olması bireylerin iletişim ve ilişki kurarken bazı zorluklar ile karşılaşmasına neden olmaktadır. Kişiler eşiyle, ailesiyle, çocuklarıyla, iş arkadaşlarıyla ve diğer arkadaşlarıyla iyi ilişkiler kurarak mutlu bir hayat sürmek ister. Doğru iletişim kurmak ise bu iyi ilişkinin temelinde yatan en önemli unsurdur. Ancak kişiler bazen birbirini çok sevmesine rağmen doğru iletişim kuramadıkları için çeşitli çatışmalar yaşayabilirler. Bu durumda aile terapisti gibi profesyonel bir destek alınması gerekmektedir. İlişki koçunun deneyim ve bilgileri sayesinde sallantıda olan ilişkilerinizi sağlamlaştırabilir ve sevdiğiniz insanla aranızda probleme en doğru çözümü bulabilirsiniz. Peki, aile terapisti gerçekten faydalı mıdır?

Aile Terapisti Gerçekten Faydalı Mıdır?

Günümüzde ilişki koçu, yaşam koçu, eğitim koçu, nefes koçu gibi pek çok koçluk türü bulunmaktadır. İnsanlar hayatlarında herhangi bir problem ile karşılaştıklarında ilgili olan koça başvurarak bu probleme bir çözüm üretmeye çalışırlar. Aile terapisti de kişilerin ilişkilerinde yaşadıkları problemleri çözebilmek için başvurdukları bir koçluk türüdür. İlişkilerin düzeltilmesi, bireylerin birbirilerini dinlemesi ve anlayabilmesi, doğru iletişim kurabilmesi için aile terapisti gerçekten faydalıdır. Ancak aile terapisti seanslarında çiftlerden iki tarafında seanslara karşı olumlu bir tavır takınmaları ve inançlarını korumaları gerekir. Çiftlerden birinin isteksiz ve ilgisiz olması seansların başarısızlık ile sonuçlanmasına neden olabilmektedir. Peki, aile terapisi seanslarında ne yapılır?

Aile Terapisti Seanslarında Ne Yapılır?

Aile terapisi seanslarına çiftler birlikte ya da tek başlarına gidebilirler. İlişkisinde bir sorun olduğunu düşünen ve şikayetçi olan taraf yalnız bir şekilde aile terapisine başvurabilir. Kişiler ilişkilerinde yaşadıkları problemleri ve şikayetçi oldukları durumları aile terapistine aktarır. İlişki koçu ise öncelikle problemi tek taraflı çözmeye çalışır. Kişiye gerekli tavsiyelerde bulunur. Fakat bir sonuç elde edilemezse karşı tarafı da seansa çağırarak çiftlerden her ikisini de dinleyerek ilişkilerinde yaşadıkları problemlere çözüm bulunmaya çalışır. İlişki koçu çiftlerin sorunlarına çözüm aramadan önce sorunun kaynağını analiz eder. Bu doğrultuda kişilere en doğru çözüm önerisini sunar.  Peki, aile terapistinin faydaları nelerdir?

Mersin Aile Terapisti Faydaları

Profesyonel bir terapistten destek alan kişilerin tek seansta dahi oldukça büyük bir başarı elde edebildiğini ifade edebiliriz. Bu noktada aile terapistinin faydalarını aşağıdaki gibi sıralayabilmek mümkündür.

 • Kişiler hayata farklı bir pencere bakmayı öğrenebilirler.
 • Aile terapileri ile kişilerin kendisini tanıması ve ilişkilerine çok daha sağlıklı devam etmesini sağlanır.
 • Mersin Aile terapisti ile ilişkilerinizde bireyler kendilerini çok daha rahat ifade ederler.
 • Aile terapisti ile karşınızdaki kişileri daha iyi empati yapabilirsiniz. Bu da gösterilen ekstra çabaları ortadan kaldırmaktadır.
 • Bireyler karşılarındaki kişiye karşı çok daha net bir tavır takınabilirler. Bu doğrultuda hayır demeyi de öğrenebilirler.
 • Bu terapi ile kişiler ikili ilişkilerinde karşılarındaki anlayarak tepkilerini vereceklerdir.
 • Bu terapi ile ilişki ilişkilerde meydana gelen yanlış anlaşılmaların önüne geçmek mümkündür.

Kişilerin mersin aile terapisine başvurma nedenleri ise şu şekildedir.

 • Dileklerini karşılarındaki kişiye daha sağlıklı bir şekilde ifade etmek isteyen bireyler,
 • Özel hayatlarında dengeleri daha iyi sağlama ihtiyacı duyan bireyler
 • Sürekli evet diyen ve ilişkilerinde hayır diyemeyen bireyler
 • Kendilerini tanıyamayan bireyler
 • Sosyal hayatlarında daha sağlıklı ilişkiler kurmak isteyen bireyler
 • Kendilerine uygun iletişim kanalları belirlemek isteyen bireylerin Mersin aile terapistinden faydalanabilmeleri mümkündür.
mersin aile terapisti 1
mersin aile terapisti 2
mersin aile terapisti 3
Whatsapp