Mersin Psikolog – Art Psikoloji

Mersin Çift Terapisi

Mersin Çift terapisi, bir aşk ilişkisi içinde ortaya çıkan çatışmaları analiz etmeyi ve tedavi etmeyi amaçlayan bir tür psikoterapi danışmanlığıdır. Bir çiftin yaşadığı sorunların türüne bağlı olarak terapist, ilişki için en iyi çözümü bulmak için tedaviyi ve seans sayısını ve sıklığını ayarlar.

Çift terapisi, bireysel terapilerden farklı bir şekilde ilişki odaklı terapilerdir. Çift terapilerinde duygusal bir ilişki içerisinde olan çiftlerin karşılıklı iletişim problemlerinin çözülmesi ve ilişkinin çok daha sağlıklı bir hale gelmesi için gerçekleştirilmektedir. Karşılıklı olarak duygusal bir ilişkinin içerisinde olan çiftlerin çeşitli sorunları olabilmektedir. Bu noktada profesyonel bir desteğe ihtiyaç duyulduğunda çift terapistlerinden faydalanmak gerekir.

Çift Terapisinin Amaçları

Çift terapisinin ulaşmayı amaçladığı temel hedefler şunlardır:

– Sorunun tanınması

– Çalışma modellerinin anlaşılması (genellikle tekrarlayan ve kirletici)

– İlişkinin yenilenmesi için yeni bir ittifakın kurulması

– Tutumlarının değiştirilmesi

– Yenilenmiş ve sağlıklı iletişim

Buna ek olarak, çift psikolojisi sadece üyelerin istikrarlı ve tatmin edici bir aşk ilişkisi yaşamaları için çatışmaları çözmekten değil, aynı zamanda en iyi çözümün ayrılık olduğu vakaları teşhis etmekten ve tedavi etmekten, etkilenen insanlara bu süreçte eşlik etmekten ve mümkün olduğunca az travmatik hale getirmeleri için onlara rehberlik ediyor.

Çift ​​Terapisine Ne Zaman Gidilir?

Bir ilişki bozulmaya başladığında ve her iki taraf da bir çıkış yolu olmadığını düşündüğünde, onlara rehberlik edebilmeleri ve tavsiyelerde bulunabilmeleri için bir uzmana gitmeyi düşünmenin zamanı gelmiştir. Normalde, ilişkideki taraflardan biri alarmı veren ve diğerinin işbirliği yapmaya istekli olması gerekir. Aksi takdirde terapi etkili olmaz.

Ayrılmanın her zaman bir seçenek olduğunu unutmayın. Ancak önce ilişkinin alışkanlıklarını değiştirmek ve yeniden yönlendirmek için bir dizi yönerge sunabilecek bir profesyonele gitmek mümkündür.

Çift Terapisi Süreci Nasıl İlerler?

Çift terapisi süreci, terapistin özellikleri, teorik eğilimi ve anlayışına göre belirlenmektedir. Ancak genel olarak süreç ile ilgili aşağıdakilerden bahsedebiliriz.

  • Öncelikle terapistin kendini çifte tanıtması gerekir. Çiftin de kendini tanıtması ile birlikte seans başlar.
  • Terapi sırasında çiftlere yöneltilen sorular bazen sistematik olurken bazen ise görüşmelerin doğal akışını ortaya koymak için yöneltilmektedir.
  • Tanışma sonrasında çift terapisti tarafından süreç ile ilgili bilgilendirme sağlanır.
  • Daha sonra ilişkinin tarihçesi değerlendirilmektedir. Çiftin birlikteliğinin başlangıcı ve gelişimi ile ilgili bilgiler danışandan talep edilir.
  • Çiftler açısından mevcut olan sorunların belirlenmesi ile birlikte değerlendirme süreci başlayacaktır. Sorunların döngüsellik kavramı ile ele alınması ve var olan problemlerin tekrar değerlendirilmesi sağlanmaktadır.
  • Değerlendirme gerçekleştirildikten sonra sorun çözme yöntemlerinin belirlenmesi için sistemli sorular sorulur. Bu sayede sorunlara karşı bireylerin ilişki halindeki benlikleri ile çözümler bulunur.

Çift Terapisine Gitme Nedenleri

Uzmana en sık başvurulan sorun, çiftin her iki tarafı arasındaki iletişimin kopmasıdır. Yinelenen ve yıkıcı tartışmalar, bir ilişkinin bozulmasının ana nedenlerinden biri olabilir.

mersin c╠gift terapisi 3
mersin c╠gift terapisi 2
mersin c╠gift terapisi 1
Whatsapp