Mersin Psikolog – Art Psikoloji

Psikoloji Mersin

Psikolog, psikoterapi seansları kendilerini ruhsal olarak kötü hisseden bireylerin tercih ettiği seanslardır. Psikoterapi seanslarında size yardımcı olacak psikoloğu nasıl seçeceğinizi bilmek çok önemlidir. Çünkü seçim yaparken sadece yeterli eğitim ve niteliklere sahip bir psikolojik yardım uzmanı olacağınızdan emin olmanız yeterli değildir. Ayrıca çalışma ve uzmanlık alanlarının ihtiyaçlarımızla uyumlu olmasını sağlamalıyız. Bu makale boyunca, doğru bir psikolog seçmenin birkaç anahtarını ve her seçeneği değerlendirmek için nelere bakmamız gerektiğini göreceğiz.

Psikoloji Mersin Seçiminde Nelere Dikkat Edilir?

Psikolog seçiminde dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibidir.

Eğitimlerine Bakın

Psikoterapi vermek için en az bir  lisans veya yüksek lisans eğitim programından geçmiş olmak gerekir. Psikoloji derecesinin sağladığı temellerin ötesinde hangi alanlarda öğrenmeye devam ettiğini görün ve bu yüksek lisans veya yüksek lisans derecelerini tamamladığı merkezler ve kurumlar hakkında bilgi arayın.

Tecrübelerine Bakın

On yıl psikoterapide olmak ile iki yıllık profesyonel bir kariyere sahip olmak arasında büyük bir fark vardır. Uzun profesyonel kariyerlerin verdiği bilgiye değer verin. Çünkü psikoloji sadece üniversite derslerinde öğrenilmez.

Uzmanlıklarını İnceleyin

Psikolojik terapide birçok olası uzmanlık vardır. Sorununuza veya ihtiyacınıza en uygun profesyonelleri tercih etmelisiniz.

Örneğin, okul çağındaki çocuğunuzla ilgilenecek psikologlar arıyorsanız, onların sadece yetişkin hastalarda değil, çocuk ve ergen psikoterapisinde de uzman olduklarından emin olun.

 

Gerekli Araçlara Sahip Olup Olmadığını Kontrol Edin

Belirli bir tedavi türü arıyorsanız, bunu gerçekleştirmek için özel ekipman gerekebilir. Örneğin Neurofeedback kullanımıyla ilgileniyorsanız, sahip olunan elektronik cihazlarla bu hizmeti alıp alamayacağınızı kontrol edin. Sanal gerçekliğe dayalı fobiler için terapi arıyorsanız da aynı kurallar geçerlidir.

Somut Hedefler Sunduğundan Emin Olun

Psikoterapi seanslarında gitmeyi düşündüğümüz profesyonelin çalışma şekline danışmak ve ulaşılacak hedeflerin nasıl belirlendiğini sormak önemlidir. Beklenen, ilk iki veya üç toplantıda, hedeflere ulaşılıp ulaşılmadığını kontrol etmek için bir hedef ve bir son tarih belirlenmesidir. Profesyonelin bu konuda taviz vermek istememesi iyiye işaret değildir.

Görüşleri İnceleyin

Her zaman faydalı olan kaynaklar vardır ve diğer müşterilerden fikir almak da bunlardan biridir. İnternetteki diğer kullanıcıların, gitmeyi düşündüğünüz psikoloğa atıfta bulunan yorumlarını takip edin. Ancak tek bir kişiye güvenmeyin, çünkü sonuçta kötü niyetle olumsuz eleştiri icat etmek çok kolaydır.

Fiyatları İnceleyin

Bir psikolog, tedavi zorluğunu nasıl algıladıklarına veya tedavi edilecek bozukluğun veya sorunun karmaşıklığına bağlı olarak oranlarını değiştirmemelidir. Oranlar zamana göre belirlenir ve normalde 50 veya 60 dakikalık bir seans için ödenecek miktar belirtilerek belirlenir.

İlk Etkileşim

Araştırmalarınız sırasında ilk etkileşimi de göz önünde bulundurmalısınız. Çünkü psikolojik danışmanlık seanslarının başarısını etkileyen en önemli faktör psikolog ile danışanın arasındaki uyumdur. Aranızda bir uyum olduğunu düşündüğünüz profesyonelleri tercih etmeniz gerekmektedir.

Ulaşım

Psikolog görüşmeleri haftada 1 ya da 2 haftada 1 şeklinde gerçekleşmektedir. Bu nedenle psikoloğunuz ile görüşmeye giderken kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilmeniz önemlidir. Mersin küçük bir şehir olsa da size kolay uzaklıkta ki psikolog önceliğiniz olmalıdır.

Profesyonel Mersin Psikolog Hizmetleri

Profesyonel bir şekilde psikolojik danışmanlık hizmeti veren birini arıyorsanız doğru adrestesiniz. Sizin için kaliteli şekilde faaliyet gösteren kliniğimiz ile iletişime geçerek bu konuda detaylı bir şekilde bilgi alabilirsiniz.

mersin psikoloji 1
mersin psikoloji 3
mersin psikoloji 2
Whatsapp