Mersin Psikolog – Art Psikoloji

ONLİNE TERAPİ

Online terapi psikoterapinin internet aracılığıyla yapılmasıdır.

Her zaman için yüz yüze yapılan terapi daha makbuldür lakin bazı koşullarda bu mümkün olmamaktadır.
Farklı bir şehirde ya da ülkede yaşayan ve her seansa ofise gelme imkanı olmayan danışanlar için online terapi yöntemi kullanılmaktadır.
Seanslar zoom üzerinden görüntülü olarak yapılmaktadır. Seansların içeriği, süresi ve ücreti normal terapi ile aynıdır.

Pandeminin getirdiği kısıtlamalar başta olmak üzere, yoğun iş temposu ve mesafeler online terapi kavramını ortaya çıkarmıştır. Her zaman yüz yüze yapılan terapinin tercih edildiği bilinerek, zorunlu hallerde online terapi seansları yapılabilmektedir. Danışanın gizliliği esas alınarak yüz yüze yapılan danışmalarda olduğu gibi ofise gelmeye gerek kalmadan seanslara devam edilmesi mümkün olmaktadır. Psikoterapinin internet aracılığıyla yapılmasına teleterapi ya da online terapi adını veriyoruz. 

Online Terapi Nasıl Yapılır?

Zoom Uygulaması üzerinden yapılan online terapi uygulaması, danışmanlık aldığınız psikolog aracılığıyla gerçekleşmektedir. Terapi sırasında yazışma, görüşme ya da görüntülü görüşme şeklinde yapılan seanslar gizli tutulmaktadır. Bireylerin daha rahat olabildiği bu uygulamalar, alanında uzman psikologlar tarafından gerçekleştirilmektedir. 

Terapilere aksama yaşamadan katılmanızı sağlayan bu sistem de tıpkı standart terapiler gibi ilerlemektedir. Şehir değişikliği, kalabalık ortamlara çıkamama zorunuluğu, salgın hastalıklar ve benzer engel teşkil edici durumlar seanslarınıza katılmanızı engellemez. Böylece daha konforlu ve kesintisiz bir şekilde tedavinize devam sağlamanız mümkün olabilir. 

Grup terapisi konusunda da çevrimiçi platformlardan destek almak oldukça uygundur. Terapi saatinde bir araya gelemeyen kişilerin online olarak seanslara katılıp devam etmeleri mümkün olmaktadır. Çocuk ve ergenler için de danışanın genel durumu göz önünde bulundurularak terapötik sürece online olarak devam etmesi tercih edilebilir. 

Teleterapi Hakkında Merak Edilenler 

Online terapilerin anksiyete ve stres bozuklulukları, aile danışmanlığı ve cinsel sağlık gibi durumlarda başarılı sonuçlar verdiği düşünülmektedir. Her durumdaki hasta teleterapi için uygun değildir. Bu yüzden danışan ve uzman görüşmesinden sonra bireyin teleterapi için uygun olup olmadığı tespit edilir. 

Danışanın isteğine göre ister sesli, ister görüntülü yapılabilen görüşmeler rutin seans aralıklarına uygun olarak planlanır. İnternetin olduğu her yerde online terapiye erişimin kolay olduğu da bilinmektedir. Bu yüzden ikamet ve ulaşım sorununun olduğu durumlarda normal terapiye nispeten daha pratik olan online terapiler tercih edilebilir. 

Yüz yüze terapide olduğu gibi teleterapide de seansların içeriği, ücreti ve süresi aynıdır. Bağımlılık tedavisi, kendine zarar veren bireyler ve benzer travmatik süreçlerden geçenler için online danışma uygun olmayabilir. Psikoloğunuzla görüşerek, teleterapi konusunda uygun olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. 

01

Randevu Talebi

Merkezimiz ile iletişime geçip sizin için uygun olan tarih ve saati belirleyin.

02

Terapi Seçimi

Almak istediğiniz terapi türüne karar verin.

03

Ödeme İşlemi

Art Psikoloji ile iletişime geçip sizin için en uygun olan ödeme yönteminizi belirleyin.

skype zoom whatsapp removebg preview

Seans Başlangıcı

Whatsapp, Skype, Zoom gibi uygulamalar üzerinden görüşme başlasın.

Whatsapp