Mersin Psikolog – Art Psikoloji

Onyomani Nedir?

Adsiz tasarim 8

Alışveriş bağımlılığı olarak tanılanan onyomani alkol ve madde bağımlılığı gibi bir bağımlılık türüdür. Toplum sağlığı açısından oldukça önemli bir alarm veren bu durum, boşanmalara, maddi kayıplara ve istifçiliğe kadar uzanabiliyor. Ülkemizde de son 10 yılda artış gösteren bu problemler, kadın ve erkeklerde farklı şekillerde kendini gösteriyor. Bağımlı olan kişi, alışveriş yapmadığı zaman kendini iyi hissedemez, günde 10 saatini alışverişe ayırabilir. 

Tekrarlayıcı ve dürtüsel olan bu durum, kişinin beğendiği ya da beğenmediği bir şeyi almasıyla ilgili değildir. Alınan ürün, haz verir ve bu haz madde almayla aynıdır. Kadınlar giyim ürünleri, erkekler de elektronik ürünleri alarak dolaplara yığarlar. Genelde hiç kullanmazlar. Kişisel ve ailevi sorunlara neden olan bu durum, kontrolsüz harcamalarla kendini gösterir. 

Genelde hasta olduğunu kabul etmeyen alışveriş bağımlıları, bağımlılık ileri seviyeye ulaştığında tedavi olmaya karar verir. Bu yüzden ekonomik olarak çöküntüye giren, işini kaybeden birçok kişi bağımlılığın üzerine depresyon ve bunalım gibi durumların eklenmesiyle daha zor bir psikolojik sürece dahil olabilir. 

Onyomani Tedavisi

Bilişsel davranışçı terapi ve EMDR uygulanarak tedavi edilen onyomani bazı durumlarda psikiyatrik desteklerle tamamlanır. İlaç kullanımı da gereken durumlar konusunda hastanın depresyon ve anksiyete yaşaması kuvvetle muhtemeldir. Tedavi edilmezse, hasta ailesini, parasını ve işini bile kaybedebilir. 

Günümüzde oldukça popüler olan ve neredeyse her adımda karşımıza çıkan alışveriş merkezleri onyomanikler için çok cezbedicidir. Mutlaka tedavi edilmesi gereken bu durum, takıntılı alışveriş olarak da nitelendirilebilir. Kişinin genelde aşırı harcamalar yapması, üzgün ya da kaygılı hissetmesi, alışveriş yaptığında keyifli ve coşkulu bir hale gelmesi dikkat çeker. 

İhtiyaç dışı ve kontrolsüz harcamalar ekonomik sorunları da beraberinde getireceği için oldukça dikkat çekici bir husus olarak öne çıkmaktadır. Kişi alışveriş yapmazsa kendini eksik hisseder. Bastırılmış öfke ve saldırganlıkla birlikte ilerleyen bu süreç, alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığı gibi yoksunluk durumunda krizlere neden olabilir. 

Onyomani Nasıl Anlaşılır?

Onyomani, aslında ilk başlarda keyif almak ve keşfetmek için başlar. Ancak kişi bundan o kadar keyif alır ki, boş vakitlerini alışveriş yaparak geçirmeye başlar. Duygu durum ve kişilik bozukluklarıyla birlikte görülür. Kişinin genelde başka uğraşacak hobileri yoktur. Bu yüzden tüm zamanını alışverişe ayırmaya başlar. 

Yeni ürünlere hemen sahip olan, alışveriş yapmadığında öfkeli, mutsuz ve eksik hisseden birçok kişi gibi onyomanikler de yoksunluk hissi durumunda ciddi sorunlar yaşayabilir. Dürtüsel hale gelen alışveriş yapma arzusu, kişinin yeme içme ihtiyacı kadar zorunlu hale gelir. Sosyal medya, alışveriş siteleri, kredi kartı kullanımı ve sosyal medyanın etkisiyle daha fazla tetiklenen bu durum, alışveriş sevdasının ötesine geçerek yerini bağımlılığa bırakır. 

Bağımlılık Kişilik Bozukluğu

Aslında kişinin yaşamındaki duygusal boşluk alışveriş yapılarak doldurulmaya çalışılmaktadır. Eyleme geçmek kişinin boşluğunu doldurur. Ancak sonradan pişmanlık hissedilir. Takıntılı ve dürtüsel olan bu durum, kişinin sıkıntı ve utanç hissetmesiyle sonuçlanır. Psikolojik destek ve ilaç tedavisiyle desteklenen onyomani merkezimizdeki uzman psikologlarımız tarafından bilişsel davranışçı terapi tekniği kullanılarak tedavi edilir. 

Onyomanik hastaların bu sorunun bilincinde olmaları ve tedaviye direnç göstermeden uyum sağlamaları önemli bir adım olacaktır. Diğer insanlardan daha üstün hissetmek gibi belirtileri olan alışveriş bağımlılığı, kişinin yaşam kalitesini ciddi ölçüde azaltacağından ihtiyaç dışı ve kontrolsüz bir para harcama tüm hayatı etkileyecektir. Bilgi ve randevu için bize ulaşabilirsiniz. 

Whatsapp